Gdzie najlepiej sprawdzi się poliwęglan komorowy?
Planujesz budowę domu albo chcesz zmodernizować wnętrze siedziby firmy, i poszukujesz najlepszych materiałów do tego zadania? Zastanów się zatem czy nie wykorzystać płyt z poliwęglanu komorowego. Są one coraz bardziej popularne w branży budowlanej i chętnie wykorzystywane przez architektów jako zamiennik szkła. Jeśli ciekawi Cię, dlaczego cieszą się one tak dużym zainteresowaniem, to ten krótki artykuł z pewnością wszystko wyjaśni.
Dlaczego poliwęglan komorowy jest tak popularny?
To zasługa jego szerokich właściwości. Płyty wyprodukowane z żywic poliwęglanowych metodą koekstruzji (czyli procesu łączenia kilku odmiennych tworzyw w jedną całość) są niezwykle wytrzymałe, lekkie (ze względu na swoją komorową budowę), a przy tym bardzo łatwe w obróbce – w celu uzyskania określonego kształtu można je bez problemu giąć czy ciąć. Cechują się one wysoką odpornością na uderzenia oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Doskonale przepuszczają światło, nie przemakają i bez problemu radzą sobie w skrajnych temperaturach od -40°C do nawet +120°C. Płyty z poliwęglanu komorowego zapewniają ponadto doskonałą izolację termiczną. Odpowiednio zabezpieczone warstwą akrylu nie ulegną również deformacjom wynikającym z działania promieniowania UV.
Gdzie najlepiej sprawdzi się poliwęglan komorowy?
Ze względu na swoje doskonałe parametry techniczne płyty z poliwęglanu komorowego wypierają tradycyjne szkło w praktycznie każdej dziedzinie. To, jak zostaną one wykorzystane, zależy tylko od naszej wyobraźni.
Najczęściej płyt używa się do budowy:
- wszelkiego rodzaju pokryć dachowych – i to zarówno w domach i ogródkach prywatnych, jak i obiektach publicznych, np. w halach sportowych, na basenach, w wiatach przystankowych czy osłonach bankomatów
szklarni, ogrodów zimowych, altan, werand itp. - świetlików oraz klap dymowych
- osłon maszyn przemysłowych, tarcz i hełmów ochronnych, ekranów akustycznych i innych przedmiotów zwiększających bezpieczeństwo pracy
- kabin prysznicowych, ścianek działowych, drzwi przesuwnych
- podwieszanych sufitów, balustrad wewnętrznych oraz zewnętrznych
- półek, regałów, blatów
- reklam zewnętrznych.